Chyba nie ma osoby, która nigdy nie słyszałaby o procedurach z zastosowaniem botoksu. Swoją sławę zyskał przede wszystkim jako preparat wykorzystywany w medycynie estetycznej. Zastanawiasz się na wygładzeniem zmarszczek z jego wykorzystaniem? Dowiedz się więcej o działaniu toksyny botulinowej i poznaj szczegóły zabiegu. Zapytaliśmy o nie ekspertów z kliniki Beauty Skin w Warszawie.
Czym jest botoks?
Botoks to nic innego, jak preparat na bazie toksyny botulinowej, a konkretnie jej typu A, nazywanej również jadem kiełbasianym. Ta wytwarzana przez bakterie beztlenowe substancja, choć uznawana jest za jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn, od lat wykorzystywana jest w medycynie, nie tylko w celach estetycznych, lecz także terapeutycznych, od leczenia nadpotliwości czy bruksizmu, poprzez terapie okulistyczne (np. zeza) aż po wspomaganie kuracji chorób neurologicznych. Ciekawostką może być również pochodzenie samej nazwy. Botoks, a właściwie botox, to nie tyle określenie substancji jako takiej, co konkretnego preparatu produkowanego przez amerykańską firmę Allergan. Nazwa handlowa przeszła do powszechnej świadomości i jest używana po dziś dzień.
Jak działa botoks?
Działanie botoksu jest stosunkowo proste. Toksyna botulinowa hamuje przewodnictwo nerwowe, dlatego wstrzyknięta w mięsień powoduje, że przestaje on pracować. Dzięki temu zmarszczki mimiczne zostają błyskawicznie wygładzone. Jednocześnie botoks zapobiega powstawaniu nowych bruzd i załamań skóry. Pamiętaj jednak, że na ostateczny efekt najprawdopodobniej będziesz musiała poczekać około tygodnia.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem botoksu?
Sama procedura zastosowania toksyny botulinowej jest niezwykle szybka, a z punktu widzenia pacjenta, jak zaznaczają eksperci kliniki Beauty Skin, również dość prosta. Po przeprowadzeniu wywiadu, a następnie starannym oczyszczeniu miejsca zabiegowego oraz podaniu znieczulenia specjalista wprowadza preparat w mięsień metodą iniekcji. Po chwili skóra jest chłodzona i pokrywana specjalnym kremem. Pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności właściwie natychmiast po wykonaniu zabiegu.
W jakie okolice można podawać toksynę botulinową?
Botoks można podawać w różne okolice, zależnie od miejsca występowania problemu. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej najczęściej jednak wstrzykiwany jest on w miejscu:
- lwiej zmarszczki (pionowa bruzda pomiędzy brwiami);
- pozostałych zmarszczek na czole (najczęściej poprzecznych);
- kurzych łapek (zmarszczek w okolicach oczu);
- bruzd marionetki (linie od kącików ust w kierunku brody)
- małpiego pyszczka (bruzdy od skrzydełek nosa do kącików ust, tzw. bruzdy nosowo-wargowej);
- zmarszczek palacza (drobnych linii wokół ust);
- wyraźnych linii w obrębie szyi.
W wielu klinikach medycyny estetycznej możliwe jest również przeprowadzenie terapii nadpotliwości, bruksizmu czy nawet migreny – zaznaczają specjaliści kliniki warszawskiej Beauty Skin, która również oferuje taką usługę.
Zalecenia po zastrzykach botoksem
Aby procedura mogła być w pełni skuteczna, po jej wykonaniu należy przestrzegać kilku zaleceń lekarskich. Bardzo ważne jest, aby do około 3-4 godzin od iniekcji nie masować miejsca zabiegowego, a także unikać pochylania się oraz leżenia. Zignorowanie tych zaleceń mogłoby spowodować przemieszczenie się toksyny w niepożądane miejsca. Z peelingu ostrzykniętej okolicy najlepiej zrezygnować nawet na kilka dni. Przez około 2 dni należy też unikać aktywności fizycznej, a także zrezygnować z sauny, solarium czy basenu. W tym okresie warto również unikać spożywania alkoholu.
Przeciwwskazania do zastosowania toksyny botulinowej
Zastrzyki z toksyny botulinowej są bezpieczną procedurą, jednak tylko pod pewnymi warunkami. Należą do nich między innymi odpowiedni wybór specjalisty, wstrzyknięcie tylko niewielkiej, starannie odmierzonej ilości substancji, a także trzymanie się zaleceń pozabiegowych oraz listy przeciwwskazań. Do tych ostatnich należą przede wszystkim:
- ciążą i karmienie piersią;
- nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A;
- miastenia;
- czynne infekcje w potencjalnym miejscu zabiegowym;
- zespół Eatona-Lamberta;
- choroby nowotworowe;
- antybiotykoterapia;
- przyjmowanie leków rozkurczowych;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- nieprawidłowa praca serca;
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
- infekcje ogólnoustrojowe.